TRT gives financial difficulties as reason not to compete at next years contest!

2018 Confirmed CountriesEurovision 2018Turkey

Written by:

TRT today officially announced that Turkey will not return to the contest in 2018! TRT gave a suprising reason for Turkeys non-participation next year in Portugal.

During the meeting within TRT the participation of Turkey at Eurovision was being discussed. TRT announced after the meeting that:”There weren’t any improvements about the complaints of TRT against the competition. The televoting, where Turkey had its biggest succcess are taken down to 50% and the other 50% come from the national juries. Also the pre-participation and participation costs of the contest are too high and are higher than the profits we would get with Eurovision. Also the Big5 who are automatically qualified to the grand final is one more reason for our decision.”

It seems like that TRT faces financial difficulties as this statement wasn’t given as a reason not to compete before.

What do you think about TRTs announcements? Would you like to see Turkey back at the contest? Tell us in the comments section below.

Source: Ali Eyüboğlu

 

Türkiye, yeniden @eurovision 'a katılacak mı? Son günlerde "Türkiye, #eurovision 'a kesin katılacak, sadece yarışmaya hangi şarkıcıyla gideceği belli değil" gibi bir algı oluşturuldu. Hatta bu amaçla birçok anket yapıldı, kiminden @aynuraydin kiminden @aleynatilkiofficial kiminden de @atiyed #birinci çıktı. Algı ve anketler böyle de, gerçek ne peki? Konu, TRT yönetiminde görüşüldü ve toplantıdan şimdilik çıkan sonuç şu: "Dile getirilen bu argümanlara göre, Eurovision şarkı yarışmasında TRT’nin bugüne kadar karşı durduğu ve haksız olarak nitelendirdiği konularda herhangi bir ilerleme söz konusu olmamıştır. Aksine, Türkiye’nin bugüne kadar ki başarılarında etkisinin büyük olduğu bilinen televoting oylarının sonuçlara etkisi yüzde 50’ye indirilmiş, diğer yüzde 50’nin ise ulusal jüri kararı ile belirleneceği belirtilmiştir. Ayrıca yarışmanın ön katılım ve nihai katılım bedelleri oldukça yüksek olup, yarışma katılım giderleri gelirlerinden çok daha fazla bir maliyet doğurmaktadır. Üstelik, kurucu 5 ülkenin doğrudan finale katılması da diğer bir adaletsizlik olarak görülmektedir." Bu tablodan benim anladığım şu: Boş yere, "Eurovision'a o gitsin, bu gitsin" diye çene yormayın. Bu koşullarda EUROVISION'U UNUTUN. @trt1

A post shared by Ali Eyüboğlu Resmi Sayfası (@alieyubogluofficial) on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *